Úvod Prevence a zmírnění příznaků

Prevence a zmírnění příznaků

  • Věnujte se mírnému, nepříliš zatěžujícímu cvičení, například chůzi a plavání; posiluje to svaly a zlepšuje celkový stav kloubů.
  • Bolestem ulevuje i místní aplikace tepla nebo chladu 20 minut třikrát denně.

Jak již bylo výše uvedeno, lze jednorázově užít léky, které působí proti bolesti a zánětu. Lepší je však ovlivnit samotný vznik obtíží. V případě artrózy je dobré držet svoji tělesnou hmotnost v rozumných mezích, svoje klouby nepřetěžovat nepřiměřeně velkou zátěží. V případě artritidy její vznik ovlivníte jen těžko.

Příčina problémů s klouby má často pozadí v autoimunitě. U autoimunitních onemocnění se velmi dobře osvědčuje ženšen pravý.

K lékaři!

Probíhající zánět kloubu v žádném případě sami ovlivnit nemůžete, je nutné, aby vás viděl lékař. Při zanedbání zánětu může dojít k úplné destrukci kloubu. Proto je nejlepší na nic nečekat a v případě bolestí v kloubech rovnou navštívit odborného lékaře.

Riziko vzniku artrózy

Riziko vzniku onemocnění je často diskutovaná otázka. Obrovské riziko předčasného rozvoje artrózy je u vrozených vad v oblasti kyčelního kloubu, takzvané vrozené vykloubení kyčlí, popřípadě vrozená dysplazie kyčlí zapříčiňuje předčasný vznik artrózy téměř ve 100% případů.

V souhrnu, pokud vyloučíme výše uvedená dědičná či vrozená postižení, pokud jste obézní, je riziko postižení vašich kloubů velmi vysoké.

Klinická vyšetření

Lékař provede vyšetření postiženého kloubu. Většinou klinické vyšetření doplní o rentgenové snímky. V případě vyslovení podezření na přítomnost zánětu kloubu, tj. na artritidu, se provede odběr krve na laboratorní vyšetření. Je možné, že budete absolvovat vyšetření v ordinaci více lékařů různého zaměření, konkrétně ortopeda či revmatologa.

Pokud dojde ke zjištění artrózy, lékař určí stupeň postižení, od kterého se dále bude odvíjet způsob léčby. V časném stádiu tohoto onemocnění, pokud není kloubní plocha zcela zničena, je možné podávat preparáty, které chrupavku chrání a snižují stupeň dalšího opotřebení a umožňují její částečné obnovení.

Lze brát léky proti bolesti a proti zánětu. Obtíže je možné zmírnit aplikací protizánětlivých preparátů injekčně přímo do kloubu, i když tato léčba skýtá určitá rizika.

Pokud dojde poškození kloubu do těžšího stadia, je dnes k dispozici řada operačních řešení, ať už transplantace chrupavky z nepoškozeného místa na místo poškozené, nebo částečná či kompletní náhrada kloubu, pak hovoříme o takzvané totální endoprotéze kloubu a budeme se jí zabývat dále.


Diskuse (17 komentářů)

Jaroslava, (15. 07. 2010 12:56) Reagovat
Prosila bych o doporučení k dobrému ortopedovi.Když navštívím našeho lékaře je mi řečeno, že je to věkem a cítím se spíše jak hypochondr, takže s tím nic nedělám a přitom mě zlobí téměř všechny klouby i rukou a to čím dál víc.Děkuji Nováková
Táňa, (25. 08. 2012 13:56) Reagovat
Také se občas u doktora cítím jako hypochodr. Já mám pro změnu problémy s bolestí hlavy. Někdy se to nedá vydržet, ale podle doktorů jsem pořád zdravá jako řípa. Ne že by mě netěšilo, že to není nic vážného, ale takhle se nikdy příčina neodstraní a bude mi hlava bolet stále.
Digi, (05. 10. 2012 10:29) Reagovat
Mě na artrózu trošku pomáhá plavání, ale v poslední době se mi plave špatně, vystřeluje mi bolest do ramena, tak teď nechodím. Snad se to zase zlepší...:(
Michala, (20. 02. 2013 11:00) Reagovat
Také uvažuju, že bych alespoň plavala, ale právě mám často bolesti v ramenou, tak se bojím, abych si to ještě nezhoršila. Je to možné? Musím to zkonzultovat s lékařem.
Mirka, (05. 04. 2013 04:20) Reagovat
Konzultací s lékařem nic nezkazíte. Mamina má také problémy s bolesti ramenou, ale do bazénu chodí. Říká, že i když jiné sporty nepřichází v úvahu, protože jí často i zvednutí roky působí bolest, plavání ji nebolí. Jde o vhodnou sportovní aktivitu i pro ty, kteří mají nějaká zdravotní omezení. Samozřejmě vždy je lepší konzultace s lékařem.
Olina, (17. 04. 2013 12:44) Reagovat
Plavání je dobrá aktivita. Nezatěžuje klouby. doktorka mě doporučila nějakou sportovní aktivitu, nebo se alespoň víc hýbat, tak začínám chodit do bazénu. je to příjemné a plave se mi dobře. Jiný sport bych asi nemohla.
Jitka, (01. 09. 2014 13:51) Reagovat
Artrózu mám (ve fázi začátků) a také hledám nějaké cviky, které by mě pomohly. Dříve jsem plavala ráda, tak to zkusím. Snad to pomůže, a pokud ne, tak předpokládám, že ublížit by mi to nemělo. Nebo se mám raději poradit s doktorem?
Kristýna, (07. 05. 2013 05:16) Reagovat
Může být artróza také spojená s nadváhou s tím, že když se člověku podaří zhubnou, artróza se vytratí s tím, že už nebudou klouby zatěžovaný? Mám na mysli artrózu kolena. Děkuji.
Markéta, (10. 05. 2013 06:33) Reagovat
Asi záleží, v jaké podobě artróza je. Pokud jde o začínající artrózu, myslím, že zhubnout by mohlo pomoci.
Evžen, (10. 09. 2013 07:22) Reagovat
Tak zhubnutí je určitě důležité, aby dál artróza nepokračovala, nebo alespoň se zmírnilo zhoršování. Úplně vyléčit to asi už nepůjde.
Hedvika, (03. 12. 2013 04:56) Reagovat
Artróza se nevytratí, maximálně se zmírní. Samozřejmě je však důležité dělat maximum pro to, aby se dále nezhoršovala, nebo se její zhoršování co nejvíce zpomalilo. Já třeba atrózu mám, ale zatím (a doufám, že to tak dlouho vydrží) to není tak zlý. Snažím se dělat vše, co mi doktor radí, ale tak samospásný to také není. Kamarádka také poslouchá lékaře a artróza se jí zhoršuje.
Dáša, (09. 01. 2014 13:05) Reagovat
Vytratit ji asi možné není. Já se snažím o její maximální prevenci. Docela mě tato nemoc děsí, protože ji máme v rodině a bojím se dědičnosti, na druhou stranu se dost pohybuju, jím zdravě a celkově držím životosprávu, tak snad se mi vyhne.
Ella, (03. 03. 2014 14:34) Reagovat
Já mám artrózu v počátečním stadiu a nevím, co bych měla dělat proto, aby se mi dále nezhoršovala a nebo alespoň co nejpomaleji, jestli mám "jen" poslouchat doktora, nebo sama si vyhledat nějaký přípravek. Je jich ale hodně a nedělám si iluze o tom, že hodně z nich jen lidem tahají z kapsy peníze.
Jana, (04. 08. 2014 11:58) Reagovat
Celkově dodržujte zásady od lékaře. Těch přípravků je opravdu hodně. Já mám také začínající artrózu a také přemýšlím co na to. Měla jsem už něco vyhlédnuté, lae rozhodla jsem se zajít k lékaři a konzultovat to přímo s ním. Tak snad mi poradí něco, nebo třeba mi řekne, že všechno jsou past na peníze. Kdoví...
Marie, (04. 06. 2015 12:50) Reagovat
Když mě přijde, že občas doktoři vůbec neví, co mají člověku poradit. Mě lékaři moc nepomohli a teď se snažím sama něco najít, ale ani v tomhle směru zatím nezaznamenávám větší úspěch.
Dany, (19. 11. 2015 06:44) Reagovat
Tak máte-li pocit, že vám doktor nepomůže, tak změňte lékaře, pokud to jde. I když u té artrózy nevím, jak probíhá standardní léčba. On je to asi běh na dlouhou trať.
Bali, (01. 02. 2016 15:21) Reagovat
Celkově se snažím o prevenci nemocí lehkým sportem a doufám, že artróza se mi vyhne. Máme ji v rodině, tak vidím, jak je to nepříjemné onemocnění. Navíc ještě dělám fyzicky, což si myslím, že tomu moc nepřispívá.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Artróza.eu
Kontakty