Úvod Osteoartróza

Osteoartróza

Osteoartróza neboli artróza je onemocnění postihující všechny klouby v lidském těle a je nejčastějším onemocněním kloubů, které postihuje zejména starší věkové kategorie a to nejméně 12 procent populace. Širší veřejnost onemocnění označuje zjednodušeně jako artróza, ale pojem osteoartróza je však přesnější, neb onemocnění nepostihuje nejen samotnou strukturu kloubu, ale i přilehlé kosti.

Nejčastěji bývají postiženy váhonosné kyčelní a kolenní klouby, nacházíme ji však i jinde – na páteři, na rukou, ramenních kloubech, atd. Při artróze dochází k destrukci kloubní chrupavky a v extrémních případech těžších stupňů artrózy může být chrupavka zcela zničena.

Artróza a artritida jsou zcela odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně. Při obou postiženích bolí klouby.

Prakticky největší množství pacientů, kteří navštíví ortopedickou ambulanci, si stěžuje na bolest kloubů. Zda se jedná o artrózu či artritidu nelze zjistit bez odborného vyšetření.

Kloubní chrupavka

Kloubní chrupavka kryje pohybující se povrchy uvnitř kolene. Kloubní chrupavka je velmi hladká a má velmi malé tření. Kloubní chrupavka je "zdroj bezbolestné chůze" uvnitř Vašeho kolene. Je to živá tkáň, ale má omezené možnosti pro růst a obnovu. Jako u všech tkání, schopnosti růstu a obnovy kloubní chrupavky se snižují s věkem. Při vysokém zatížení kolene nebo jeho části, při nesprávném a nestejném postavení nohou, velké tělesné hmotnosti, vysoké aktivitě nebo kombinací těchto faktorů, se kloubní chrupavka opotřebovává a mizí. Proces opotřebení kloubní chrupavky je zdroj zánětu. Může to způsobit bolest, otoky a zvětšující se ztrátu rozsahu pohybu. Při pokročilé artróze, kdy kloubní chrupavka z tibie a femuru úplně zmizí, přichází kosti do přímého kontaktu. Tento stav je doprovázen neustálou bolestí, zmenšením pohyblivosti (ztuhlostí), ochablostí svalů a ztíženou chůzí. Hlavním důvodem podstoupit operaci totální náhrady je bolest, která je způsobena rozsáhlou ztrátou kloubní chrupavky.


Diskuse (17 komentářů)

fugu, (14. 11. 2010 07:08) Reagovat
Dobrý den,Tyto látky rovnež pomáhájí při autoimunitních onemocněních jako je revmatoidní artritida, lupus, roztroušená sklerosa apod., rakovině, ale i při kožních onemocněních typu lupenky, dále ekzémy, záněty či při alergických onemocněních.pomáhá z těla odstranovat těžké kovy,toxiny a další jedovaté látky,pomáhá odstranit chronickou zácpu,čistí trávící ustrojí,jako probiotikum podporuje tvorbu prospěšných lactobacilů a bifidobakterií,podporuje zdravou krvetvorbu,zvyšuje hladinu hemoglinu,podporuje kožní metabolismus,hojení ran a vředů,posiluje imunitu organismu proti virovým onemocněním,podporuje zdravé funkce reprodukčních orgánů,prospívá celkové regeneraci organismu,zvyšuje energii a vitalitu a další a další věci my ji bereme celá rodinka plus malej má 4 a už jí bere od 1 roku a jsme s ní moooc spokojeni proto posílám dálvíce se dozvíte zde jsou tam supr články chlorellamrmia.blogspot.com
GUSTA, (12. 04. 2012 12:40) Reagovat
Budu se muset také po nějakých přípravcích podívat a trošku to zdravíčko podpořit.
JIRKA, (28. 05. 2012 09:25) Reagovat
V posledních letech mě poměrně hodně bolí holení kost. Zatím jsem to nějak neřešil, protože když už jsem chtěl zajít k doktoru, tak se to zmírnilo. Nebolí to pořád. Vždy několik dní a pak to přestane. Může jít o artrózu?
Fox, (12. 06. 2012 10:38) Reagovat
Pokud to bolí už delší dobu, zašel bych k doktoru. Pokud tu nohu nějak moc nenamáháte, tak stálá bolest rozhodně není normální.
OLDA, (06. 06. 2012 07:03) Reagovat
Bojím se, že taky mám artrózu, i když to zatím nemám potvrzené...
Franta, (19. 07. 2012 06:17) Reagovat
Zajděte k lékaři. Nemá smysl otálet, ale přesto vám držím palce, ať je to jen nějaká banalita.
Daniela, (10. 12. 2012 08:34) Reagovat
Mohou zlepšit průběh artrózy masáže. Koukala jsem, že je nabízeno mnoho masáží, tak si říkám, jestli by mi něco nemohlo ulevit.
Josef, (11. 12. 2012 14:30) Reagovat
tak já mám pocit, že se posílá i na masáže v rámci rehabilitace. Alespoň švagrová na nějaké masáže chodí a má artrózu. Zkusím se jí na to zeptat.
Jana, (09. 01. 2013 08:55) Reagovat
Já ale myslím, že lékař předepíše pouze krátkodobě rehabilitaci, takže to celkově problém neřeší. Jen se v lepším případě člověku na chvíli uleví.
Karel, (14. 02. 2013 07:53) Reagovat
Holt, to ke stáří patří.:(
Ludmila, (02. 07. 2013 13:20) Reagovat
Už také spadám do skupiny těch, co mají artrózu. Zatím začínající. Bojím se, že se to bude rychle zhoršovat a já se budu muset vzdávat aktivit, které mám ráda.
Petr, (07. 04. 2014 16:08) Reagovat
Dobrý den, měl bych taky dotaz. Je mi 30 a mám velké bolesti ramen, mám to z posilovny, ale ať zkouším cokoliv, nic mi nepomáhá. Zašel jsem tak daleko, že zkouším MSM pro koně, ale bolesti jsou furt. Můžete mi prosím poradit?
Jan, (01. 06. 2015 12:48) Reagovat
You will get to Crystal League with a level 7 or 8 Townhall by attacking intelligently.My webpage :: clash of clans tips th7: http://telechargerfarcry4.com
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Artróza.eu
Kontakty