Úvod Osteoartróza

Osteoartróza

Osteoartróza neboli artróza je onemocnění postihující všechny klouby v lidském těle a je nejčastějším onemocněním kloubů, které postihuje zejména starší věkové kategorie a to nejméně 12 procent populace. Širší veřejnost onemocnění označuje zjednodušeně jako artróza, ale pojem osteoartróza je však přesnější, neb onemocnění nepostihuje nejen samotnou strukturu kloubu, ale i přilehlé kosti.

Nejčastěji bývají postiženy váhonosné kyčelní a kolenní klouby, nacházíme ji však i jinde – na páteři, na rukou, ramenních kloubech, atd. Při artróze dochází k destrukci kloubní chrupavky a v extrémních případech těžších stupňů artrózy může být chrupavka zcela zničena.

Artróza a artritida jsou zcela odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně. Při obou postiženích bolí klouby.

Prakticky největší množství pacientů, kteří navštíví ortopedickou ambulanci, si stěžuje na bolest kloubů. Zda se jedná o artrózu či artritidu nelze zjistit bez odborného vyšetření.

Kloubní chrupavka

Kloubní chrupavka kryje pohybující se povrchy uvnitř kolene. Kloubní chrupavka je velmi hladká a má velmi malé tření. Kloubní chrupavka je "zdroj bezbolestné chůze" uvnitř Vašeho kolene. Je to živá tkáň, ale má omezené možnosti pro růst a obnovu. Jako u všech tkání, schopnosti růstu a obnovy kloubní chrupavky se snižují s věkem. Při vysokém zatížení kolene nebo jeho části, při nesprávném a nestejném postavení nohou, velké tělesné hmotnosti, vysoké aktivitě nebo kombinací těchto faktorů, se kloubní chrupavka opotřebovává a mizí. Proces opotřebení kloubní chrupavky je zdroj zánětu. Může to způsobit bolest, otoky a zvětšující se ztrátu rozsahu pohybu. Při pokročilé artróze, kdy kloubní chrupavka z tibie a femuru úplně zmizí, přichází kosti do přímého kontaktu. Tento stav je doprovázen neustálou bolestí, zmenšením pohyblivosti (ztuhlostí), ochablostí svalů a ztíženou chůzí. Hlavním důvodem podstoupit operaci totální náhrady je bolest, která je způsobena rozsáhlou ztrátou kloubní chrupavky.


Diskuse (17 komentářů)

Marie, (09. 06. 2015 15:55) Reagovat
Dobrý den, potřebovala bych tip na nějaký účinný a především cenově dostupný lék, který zmírní bolest. Poradí někdo?
Petr, (08. 07. 2015 13:36) Reagovat
Ono všech možných přípravků je hodně a bohužel každému zabírá něco jiného. Já už jsem sám vyzkoušel kdeco a nic nemělo nějaký větší efekt. Tím jsem jen chtěl říct, že bych také bral nějaký tip.
Jane, (30. 10. 2015 10:30) Reagovat
Také jsem něco hledala pro maminku, a i když jsem se snažila načíst všechno možné, nějak zvlášť mi to nepomohlo.
Dany, (09. 10. 2015 11:17) Reagovat
A jaký je tedy rozdíl mezi artrózou a artritidou. Tyto pojmy mě hodně splývají a nedokážu je rozlišit. Myslela jsem si, že jde o jedno a totéž onemocnění. Nebo že jedno je nadřazený pojem tomu druhému...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Artróza.eu
Kontakty