Úvod Druhy artróz

Druhy artróz

Trápí vás problémy s klouby? Skvělým řešením bude pro vás moderní domácí sauna od Saunasystem.cz. Nechte své klouby relaxovat!

Artrózy dělíme podle příčin na primární a sekundární, přičemž příčiny primární osteoartrózy nejsou doposud zcela objasněny. Primární osteoartróza je také nejčastěji vyskytovanou formou. Sekundární artróza je průvodním jevem patologických endokrinních, genetických či mechanických vlivů a nemalou úlohu zde svádí i správná životospráva, úrazy a chronické záněty.

 

Další dělení je podle postižených kloubů v těle. Nejčastějším případem je gonartróza, tedy artróza kolenních kloubů, koxartróza postihuje klouby kyčelní, risartrózou označujeme artrózu kloubu palce u ruky. Dále sem řadíme spondylartrózu vyskytující se na páteři a zejména bederních obratlech, ale jak již bylo zmíněno, artróza se může vyskytnout naprosto u všech kloubů lidského skeletu.

Artrózy lze rozdělit ještě na lokalizované a generalizované. Příkladem lokalizované artrózy může být například gonartróza. Generalizovaná artróza postihuje tři a více kloubů v těle najednou.

Příznaky artrózy

Prvním signálem, který by vás měl varovat je mírná bolest a doprovázející ztuhlost kloubu, zhoršují se k ránu a také po delším odpočinku. Dalšími příznaky může být i zduření kloubů, otoky, zarudnutí, výpotek v kloubu, v případě artritidy může být přítomna i zvýšená tělesná teplota.


Při prvním nástupu bolestí kloubů lze sáhnout po běžně dostupných lécích, které tlumí bolest a působí proti zánětu, takzvaných nesteroidních antiflogisticích, například na bázi ibuprofenu. Pokud bolest po jednorázovém užití těchto léků neustupuje, je v každém případě vhodné navštívit ambulanci lékaře.


Diskuse (17 komentářů)

Ludmila, (14. 11. 2010 06:02) Reagovat
Dobry den,myslite si,ze by mohla vzniknout artroza palce ruky po operaci karpalniho tunelu?NMam totiz velke problemy nekolik mesicu po operaci s klouby te ruky,nejvic se to ale az ted zacalo projevovat na palci.Dekuji za odpoved Ludmila
Krista, (06. 01. 2011 17:02) Reagovat
Dobrý den,konečně jsem našla příspěvek, který se podobá přesně mým potížím.V loňském lednu jsem byla na operaci karpálu levé riüky a ca od srpna mě začal bolet palec levé ruky, nyný už palec nemůžu ohnout a pokud jej trochu ohnu je to pocit jako když něco lupne.Může to být opravdu atróza, dá se léčit?
ANETA, (23. 01. 2012 10:05) Reagovat
Každopádně si zajděte k doktoru, ať je to cokoliv, tak čím dříve se to zjistím, tím lépe por vás. Artróza není nic příjemného, ale dá se zmírnit.
TEREZA, (16. 04. 2012 11:34) Reagovat
Já s tím mám problémy už rok a nic moc zlepšení.:(
Amálka, (13. 03. 2013 11:03) Reagovat
Nemyslím si, že to nutně musí být artróza, ale také to může být jiná nemoc, takže k lékaři byste měla jít.
PETRA, (23. 05. 2012 05:10) Reagovat
Artrózu máme v rodině a docela se ji také bojím. Možná to až přeháním. V poslední době mě pobolívají klouby a mám z toho hrůzu. Ale zase to není taková bolest, abych vyhledala lékaře. Nechci být zbytečně za hypochondra.
Marie, (06. 07. 2012 16:35) Reagovat
Petro, já nevím, kolik vám je let, ale tak občas klouby (zvlášť ve straším věku) pobolívají každého. Držím palce, ať to není nic vážného.
dita, (17. 08. 2012 12:13) Reagovat
No a právě z toho pobolívání se často vyvine artróza...:( Záleží pak, jestli je to nějaká lehčí nebo těžší forma. Moje prateta má lehčí formu, a i když ji to pobolívá, tak to asi není tak hrozné. Jen aby se to nezhoršilo.
Štěpa, (22. 01. 2013 05:52) Reagovat
Mě v poslední době pobolívá koleno. Jako první mě napadal artróza, ale nevím. Někdy je to ukrutná bolest. Pořád ještě se mi nechce k doktoru, ale asi mi nic jiného nezbude.
Milada, (06. 09. 2012 06:26) Reagovat
Zajděte si. Budete mít klid, a když jednou jdete k lékaři s obavou, abyste neměla artrózu, protože je ve vaší rodině, tak vás určitě nikdo za hypochondra mít nebude.
Jitka, (13. 11. 2012 15:03) Reagovat
Také mě čeká návštěva lékaře a obávám se, že všechny příznaky sedí. Hlavně kamarádka má artrózu, takže jsem to s ní konzultovala.:(
Erzy, (14. 06. 2013 13:48) Reagovat
Poslední době mě tlačí kolena, jako bych je měl hodně namožený stejně jako po dlouhé chůzi, ale v poslední době se turistice už nevěnuju. Všiml jsem si, že mám i zčervenalá kolena. Mohla by to být artróza?
Jarmila, (04. 07. 2013 07:09) Reagovat
Zatím mám artrózu ramenního kloubu. Je hodně pravděpodobné, že se rozvine i na další klouby? Co můžu dělat já sama proto, aby se tak nestalo. Děkuji za tipy, ale prosím pouze z vlastní zkušenosti, ne žádné odkazy na super zázračné produkty.
Radka, (03. 10. 2013 10:11) Reagovat
Proberte to spíš s doktorem, záleží na tom, v jakém stupni máte artrózu a hlavně ono každému může zabírat něco jiného.
Martina, (02. 12. 2014 09:48) Reagovat
Tak moje diagnóza zní také artróza. Jsem z toho trochu v šoku, podezření jsem měla, ale když jsem četla příznaky, tak jsem si říkala, že to u mě to tak není. Tak nevím. Bojím se, že se do bude zhoršovat a do důchodu daleko...
Jitka, (30. 08. 2015 12:38) Reagovat
Přesně - toho zhoršování se také bojím. Teď to občas bolí dost, ale pořád se to ještě dá, ale kamarádka kvůli artróze trpí opravdu hodně. Kdybych proto mohla alespoň něco udělat, ale všechno se mi zdá pochybný.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Artróza.eu
Kontakty