Úvod Druhy artróz

Druhy artróz

Trápí vás problémy s klouby? Skvělým řešením bude pro vás moderní domácí sauna od Saunasystem.cz. Nechte své klouby relaxovat!

Artrózy dělíme podle příčin na primární a sekundární, přičemž příčiny primární osteoartrózy nejsou doposud zcela objasněny. Primární osteoartróza je také nejčastěji vyskytovanou formou. Sekundární artróza je průvodním jevem patologických endokrinních, genetických či mechanických vlivů a nemalou úlohu zde svádí i správná životospráva, úrazy a chronické záněty.

 

Další dělení je podle postižených kloubů v těle. Nejčastějším případem je gonartróza, tedy artróza kolenních kloubů, koxartróza postihuje klouby kyčelní, risartrózou označujeme artrózu kloubu palce u ruky. Dále sem řadíme spondylartrózu vyskytující se na páteři a zejména bederních obratlech, ale jak již bylo zmíněno, artróza se může vyskytnout naprosto u všech kloubů lidského skeletu.

Artrózy lze rozdělit ještě na lokalizované a generalizované. Příkladem lokalizované artrózy může být například gonartróza. Generalizovaná artróza postihuje tři a více kloubů v těle najednou.

Příznaky artrózy

Prvním signálem, který by vás měl varovat je mírná bolest a doprovázející ztuhlost kloubu, zhoršují se k ránu a také po delším odpočinku. Dalšími příznaky může být i zduření kloubů, otoky, zarudnutí, výpotek v kloubu, v případě artritidy může být přítomna i zvýšená tělesná teplota.


Při prvním nástupu bolestí kloubů lze sáhnout po běžně dostupných lécích, které tlumí bolest a působí proti zánětu, takzvaných nesteroidních antiflogisticích, například na bázi ibuprofenu. Pokud bolest po jednorázovém užití těchto léků neustupuje, je v každém případě vhodné navštívit ambulanci lékaře.


Diskuse (17 komentářů)

Gabriela, (03. 03. 2016 19:01) Reagovat
Tak, když tady čtu příznaky artrózy, tak to moc dobře pro mě nevyznívá. V poslední době mám trochu problémy a kamarádka mi řekla, ať si najdu něco o artróze. Budu muset zajít rovnou k lékaři. Můžu rovnou na ortopedii nebo musím mít doporučenku od praktického.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Artróza.eu
Kontakty