Úvod Totální endoprotéza

Totální endoprotéza

Předoperační péče

Příprava na vlastní zákrok hraje nezanedbatelnou roli. Můžeme ji dělit na přípravu:

  • Medicínskou
  • Rehabilitační
  • Domácí

Medicínská

Jedná se o autotransfuzi, což je odebrání a následné podání vlastní krve. Ta je pacientům odebrána dvakrát, vždy čtrnáct dní a týden před zákrokem. Při operaci je tedy pacientovi podána jeho vlastní krev, čímž se minimalizuje riziko přenosu některých nemocí a zároveň je zajištěna maximální kompatibilita – totožnost - krve.

Rehabilitační

Kvůli bolestem dochází k chybným pohybovým stereotypům, svaly se přizpůsobují omezenému pohybu a tím dochází k jejich zkracování. Proto musíme dbát zejména na tyto postupy:

  • Zkrácené svaly protahovat (svaly vnitřní a přední strany stehna)
  • Ochablé svaly posilovat (svaly břišní, hýžďové, svaly zevní strany stehna)
  • Zvyšovat kloubní pohyblivost
  • Redukovat hmotnost
  • Trénovat pohyby, které jsou nezbytné pro pooperační péči (stoj, chůze, přetáčení na bok)
  • Celkově zvyšovat fyzickou aktivitu

Domácí

Příprava domácího prostředí, nácvik chůze o berlích.

Vlastní zákrok

Indikace: zánětlivé a degenerativní onemocnění kloubu, úrazy

Kontraindikace: můžeme dělit na celkové a místní. Hovoříme – li o celkových, pak se jedná o nespolupráci pacienta a o stavech, kdy se předpokládá, že operovaný nebude schopen po zákroku chůze. Místní kontraindikace je pak zánět v oblasti kyčelního kloubu. Nádváha není kontraindikací, je však spojená s vyšším výskytem pooperačních komplikací.

Čekací doba: Doba, než se pacient dostane na operaci, je závislá na zdravotnickém zařízení, ve kterém bude podroben zákroku. Může být 6 měsíců, bohužel však taky 3 roky…

Operace

Operace je prováděná v anestezii (znecitlivění, ztráta vnímání bolesti, dotyků, tepelných podnětů). Dle nemocnice a přání pacienta může být celková, popřípadě svodná - epidurální (Jedná se o druh svodné anestezie, znecitlivující látka se podává do páteřního kanálu, mezi obratle a vak z tvrdé pleny mozkové. Dojde k anestezii části těla, pacient je při vědomí, ale bolest necítí. Můžou mu být podána hypnotika - léky navozující spánek.


Diskuse (5 komentářů)

Božena, (12. 02. 2013 06:02) Reagovat
Kamarádku teď čeká endoprotéza. Tak snad vše proběhne bez problémů a rychle si zvykne.
Milada, (17. 07. 2013 05:34) Reagovat
já jí teď také zvažuju. podstoupit bych jí měla, ale bojím se, abych dobře zvládla tu operace a celkově...Nevím, navíc v mém okolí není nikdo, kdo by ji podstoupil a podělil se semnou o zkušenosti.
Helena, (01. 08. 2013 13:16) Reagovat
Jsem na tom stejně jako vy. Také mě čeká s největší pravděpodobností operace a nejistota...To je jasné, že ji také cítím, ale snad vše dobře dopadne.
ortop, (15. 01. 2014 16:13) Reagovat
Endoprotéza kyčle již nepředstavuje taková omezení, jako platilo dříve. Pokud člověk dodržuje základní pooperační pokyny, nemusí se dokonce omezovat ani v intimním životě - viz.http://ortopedicka-ambulance.cz/sex-po-operaci-endoproteze
Zdeněk, (09. 07. 2014 11:02) Reagovat
Já si také říkám, že dnes už je moderní medicína hodně kupředu. také mě čeká endoprotéza. Na jednu stranu se bojím dost, na druhou stranu se utěšuju. Tak snad těch omezení nebude tolik.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Artróza.eu
Kontakty