Úvod Potravinové doplňky

Potravinové doplňky

Přestože artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, má doplňující léčba mnoho společného. Antioxidanty, jako vitaminy C, E a zinek, se užívají u obou nemocí k ochraně buněk, včetně kloubních, před poškozením. Glukosamin, cukr, který je jedním ze stavebních kamenů chrupavky, patří k nejúčinnějším lékům zmírňujícím kloubní bolesti, artrózu i artritidu. Zdá se také, že zpomaluje poškození chrupavky, ale není dosud jasné, může-li být artróza kompletně vyléčena. K zesílení účinků glukosaminu zkuste zároveň užívat některý z doplňků uvedených v seznamu uvedeném níže.

 

Na dostavení účinků si budete muset počkat alespoň jeden měsíc. Podle potřeby pak nahraďte tento prostředek jiným, který budete užívat rovněž s glukosaminem, abyste zjistili, nebude-li účinnější. Tyto doplňky je možno užívat dlouhodobě při obou typech kloubního postižení (artróza, artritida) a lze je kombinovat i s analgetiky, jako je Acylpyrin (kys. acetylsalicylová), Ibalgin (ibuprofenum)a Paralen (paracetamol). K doplňkům vhodným k užívání s glukosaminem patří niacin (nikotinamid), který je zvláště účinný při bolestech v kolenou. 321389_medicine_5Stromová pryskyřice z boswelie může zastavit zánět a umožnit výstavbu chrupavky; rovněž unkárie - namibijská bylina (300 mg výtažku třikrát denně). Při užívání boswelie se vzácně může vyskytnout zarudnutí kůže, nevolnost a průjmy.

 

Doplňky s obsahem rybího tuku mohou tlumit zánět, zvláště při revmatoidní artritidě. Při artróze má protizánětlivé účinky podobné ibuprofenu jedna z forem aminokyseliny metioninu, zvaná SAM (S-adenosylmetionin), která rovněž pomáhá k obnově chrupavky. Užívejte 400 mg dvakrát denně po dva týdny, pak snižte na 200 mg denně. Lidé s maniodepresivní psychózou tuto látku užívat nesmějí. Každý z těchto doplňků lze užívat spolu s chilli mastí k místní aplikaci, která rovněž ulevuje od bolestí.

  • vitamin C

dávkování: 500 mg dvakrát denně

doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku

  • vitamin E

dávkování: 250 mg dvakrát denně

pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem

  • zinek

dávkování: 15 mg denně

doporučení: užíváte-li zinek déle než měsíc, užívejte doplněk s obsahem 2 mg mědi

  • glukosamin

dávkování: 500 mg glukosamin sulfátu třikrát denně

doporučení: užívejte při jídle ke snížení zažívacích potíží

  • rybí tuk

dávkování: 2 lžičky dodají 2 g omega-3 mastných kyselin denně

pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem

  • chilli mast

dávkování: několikrát denně potírejte klouby

doporučení: standardizovaná obsahuje 0,025 až 0,075 procenta kapsicinu

  • niacin

dávkování: 1000 mg třikrát denně

pozor: vysoké dávky způsobují poškození jater a jiné závažné vedlejší účinky; po dobu léčení je nutné sledování lékařem

  • boswelie

dávkování: jedna tableta nebo tobolka třikrát denně

doporučení: standardizované tablety obsahují 150 mg kyseliny bosvelové


Diskuse (28 komentářů)

lady, (06. 11. 2014 15:06) Reagovat
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co bych měla užívat, proto aby se mi zlepšili roztřepené nehty a poslední dobou mi i vypadávájí vlasy. Chtěla bych také jednou vyjít do společnosti s okouzlujícími nehty a zářícími vlasy, jak neustále ukazují v reklamách!
lucaa, (14. 11. 2014 07:02) Reagovat
Ahoj já jsem měla podobný problém, nic mi na to nezabíralo, dokud za mnou má kamarádka nepřišla, že začala užívat potravinové přípravky značky Pure, prvně jsem necěřícně kroutila hlavou, ale nakonec jsem je tedy začala užívat, spokojená jsem začala být hned po prvním týdnu užívání! Už užívám tuto značku půl roku i svým dětem jsem koupila přípravky a všichni jsem velice spokojení!
blana, (27. 11. 2014 17:56) Reagovat
Ahoj jak dlouho už užíváte přípravky od značky Pure? Já jsem si na této stránce přečetla tolik pozitivních recenzí, že bych si objednala těhotenský balíček.
jonášova, (28. 11. 2014 12:22) Reagovat
Dobrý den, i já mám problémy se zažíváním, mohla by jste mi k tomu dáti podrobnější informace, byla bych za to velice vděčná. Už nevím, co bych měla se svým žaludkem dělat!
Marie, (14. 08. 2015 08:40) Reagovat
Zkuste si najit kontakt na Irisdiagnostiku a tam vam muzou zjistit z vysetreni oci, kde to zacalo a doporucit co dal. Ja mam potize, telo netravi a tak jsem chudokrevna, a teprve ted po x letech se asi nasla příčina.Hodne zdaru.
Jarka, (07. 01. 2015 10:15) Reagovat
Já jsem už odmala měla potíže se žaludkem. Často mi bylo špatně i jsem dost často zvracela po jídle. Může to být přezvěst nějaké vážné nemoci? Zase si říkám, že když už to mám takovou dobu a nic jiného se neděje, že by to nemělo být nic vážného. Nechce se mi podstupovat vyšetření sondou.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Artróza.eu
Kontakty