Úvod Recenze knih

Recenze knih

název knihy : Artróza
Autor: David Pokorný
Nakladatelství: Jan Vašut
Město: Praha
Rok vydání: 2000
Počet stran: 32
ISBN: 80-7236-184-8
cena : Kniha už se neprodává, pouze v knihovnách
Anotace

„Artróza je kloubní onemocnění způsobené postupnou degenerací kloubní chrupavky, která má za následek její zvýšené „opotřebení“. V průběhu chorobného procesu dochází i k postižení kolemkloubních struktur - kloubního pouzdra, vazivového aparátu. Následkem je omezení funkce kloubu, bolest, poručení normální osy končetiny.“ (z úvodu knihy)


Naše recenze

Na začátku publikace najdete krátký odstaveček, který vám přiblíží autor MUDr. Davida Pokorného. Poté následuje stručný úvod a následně už autor odpovídá na tyto otázky: v čem spočívá artrotické postižení, jaké druhy artrózy lze rozlišit, proč artróza postihla právě jeden konkrétní kloub, které klouby mohou trpět artrotickým postižením, jak poznáme vznik artrózy, spočívají artrotické obtíže pouze v bolesti, jak se projeví onemocnění v jednotlivých kloubech, v čem spočívá ortopedické vyšetření, co dělat v případě, že se artróza již rozvinula, jaké metody léčby tedy existují, co dělat, když problémy nereagují na doporučené léky a dosavadní léčbu, o náhradě kloubu endoprotézou, které klouby v současné době umíme nahradit, co lze od kloubní náhrady očekávat, a co další aktivity po operaci, jak to bude po operaci s prací, je možné s kloubní náhradou sportovat, jak je to s jízdou autem, mohou se vyskytnou komplikace, existují ještě jiné metody operační léčby, mohou pomoci i některé alternativní metody léčby, lze vzniku artrózy předcházet? Na konci knihy najdete stručný závěr. Kniha je velmi přehledná a dobře se čte. Otázky, které v ní jsou, patří mezi ty nejčastější, a tak jistě každému přinesou cenné poučení o artróze.

název knihy : Artróza v psychosomatickém přístupu

Autor: Jan Hnízdil, Jiří Šavlík a kol.
Nakladatelství: Triton
Město: Praha
Rok vydání: 2007
Počet stran: 47
ISBN: 80-7254-913-8
cena : 79 Kč
Anotace

„Když v současné době řekneme „cena zdraví“, musíme si uvědomit, že se jedná o dva rozdílné pojmy. Kromě toho, že je zdraví považováno za nejcennější statek, má dnes také svou vyčíslitelnou hodnotu, jíž jsou zisky pojišťoven, farmaceutických firem a různých lékařských korporací.“ ( z úvodu knihy)


Naše recenze

Po úvodu se autoři věnují rozebrání pojmu ceny zdraví. Poté už se zabývají epidemií kloubních onemocnění. Následně rozebírají tématiku artrózy. Zkoumají její povahu, to, co ji vyvolává, příznaky, možnosti léčby a možnosti jak ji lépe předcházet. Druhá, speciální část knihy, je zaměřená na fyzioterapii, cvičení a pohybové programy při artróze kyčelního kloubu. Je zde sestava speciálního pohybového režimu pro pacienta s artrózou kyčelního kloubu. Věnuje se uvolnění bederní páteře, protažení zadní strany stehen (kyčelních natahovačů, koleních ohýbačů), protažení kyčelních ohýbačů, protažení přitahovačů stehen, uvolnění kyčelních rotátorů, posílení velkého hýžďového svalu, posílení středního hýžďového svalu, posílení přední stany stehen (kolenních natahovačů, části kyčelních ohýbačů). Publikace není příliš obsáhlá, přesto se zde dozvíte vše potřebné o artróze, a to jak teoreticky, tak prakticky. Speciální část je doplněná o řadu názorných ukázek, které vám umožní provádět cviky správně. Kniha je přehledná a svou odborností, ale zároveň srozumitelností bude přínosem pro každého.

název knihy : Základy ortopedie

Autor: Antonín Sosna, Pavel Vavřík, Martin Krbec, David Pokorný a kolektiv
Nakladatelství: Triton
Město: Praha
Rok vydání: 2001
Počet stran:
ISBN: 80-7254-202-8
cena : 449 Kč
Anotace

„V posledních 30 letech došlo v celé medicíně k velkým změnám a značnému pokroku v oblasti poznání příčin a diagnostiky chorob i jejich léčbě. Tyto změny se přirozeně nevyhnuly ani oboru ortopedie. V naší literatuře se bohužel od doby klasické učebnice prof. B. Frejky neobjevil souborná jednoduchá učebnice, která by posloužila studentům lékařských fakult...“ (z úvodu knihy)


Naše recenze

Kniha se nejdříve zaměřuje na historii ortopedie. Poté přistupuje k samotnému ortopedickému vyšetření. Pokračuje tématy, které více přibližují obvazovou techniku v ortopedii, závislost výskytu některých onemocnění na věku, systémová onemocnění skeletu, artropatii, vrozené vady horních končetin, vrozenou dysplazii kyčelního kloubu, vrozené vady nohou, aseptické kostní nekrózy… Poměrně podrobné informace se dozvíte o onemocnění páteře, osteoartróze, revmatochirurgii, zánětech kostí a kloubů, nádorech skeletu, deformitách dolních končetin, chorobách svalů a šlach z přetížení, úžinových syndromech, dětské mozkové obrně, rehabilitační léčbě v ortopedii, amputaci, ortopedické protetice, která se týká oblasti technické ortopedie atd. Kniha je velmi přehledná a obsáhlá a netýká se pouze artrózy, ale i dalších onemocnění z oblasti ortopedie. Je však určená spíše lékařům či medikům. Pro laika je zde příliš odborných výrazů. Pro větší přehlednost najdete v knize mnohé obrázky, nákresy, fotografie i rentgeny. Na konci knihy najdete další doporučenou literaturu a přehledný rejstřík.


Diskuse (4 komentáře)

LENKA, (18. 04. 2012 14:14) Reagovat
Děkuji za tipy na knihy. Jsem zrovna ve fázi, kdy si o této nemoci zjišťuji co nejvíce informací. Manželovi totiž lékař oznámil, že trpí atrózou.:(
Marie, (11. 01. 2013 11:03) Reagovat
Také si zrovna zjišťuji různé informace, a protože jsem se na internetu dočetla i některé protichudné názory, chci si půjčit i nějakou publikaci. Tam to určitě bude přesnější.
Barbora, (11. 02. 2014 11:18) Reagovat
A už jste někdo něco četl? Můžete říci, jaká kniha je největší přínosem pro laika, který zjistil, že má artrózu a rád by se o ní dozvěděl co nejvíce, ale tak nějak lidskou formu, tj. bez složitých lékařských termínů?
Jan, (21. 04. 2015 09:16) Reagovat
O artróze jsem toho přečetl už hodně, ale nepamatuju si názvy, ale v knihách většinou je, jestli je pro laiky nebo pro odborníky. Poznáte to i podle obsahu - ten je často přístupný na internetu, tak se na to podívejte a určitě něco vhodného pro vás objevíte.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Artróza.eu
Kontakty